تبلیغات در دادخواه وکالت

آیا عروس از پدرشوهر خود ارث می برد؟ آماری که باید فاش شود!

تبلیغات در دادخواه وکالت

انحصار وراثت در رده پیچیده ترین مسائل حقوقی به شمار می رود و موضوع تقسیم ارث بعد از فوت اشخاص مطرح می گردد. تقسیم ارث دارای شرایط خاصی می باشد، در زمان تقسیم ارث ابتدا تعداد افراد موجود در طبقات ارث باید مورد بررسی قرار بگیرند، طبق اولویتی که هر فرد دارد انحصار وراثت انجام می گردد و میزان سهم هر فرد از ارث تعیین می گردد. سوالی که ممکن است در زمینه تقسیم ارث مطرح شود این است که آیا عروس از پدر شوهر خود ارث می برد؟ برای آشنایی با پاسخ سوال مذکور تا پایان مطلب ما را همراهی کنید.

آیا عروس از پدر شوهر خود ارث می برد؟

برای پاسخ به سوال آیا عروس از پدر شوهر خود ارث می برد؟ باید ابتدا نسبت پدر شوهر و عروس تعیین شود، در صورتی که عروس جزو بستگان سببی باشد به صورت مستقیم هیج سهمی از ارث ندارد. اگر عروس از بستگان خونی یا نسبی باشد از پدرشوهر ارث می برد. شرایط دریافت ارث عروس از پدر شوهر متفاوت است که در ادامه به بررسی این شروط خواهیم پرداخت.

بررسی سهم الارث عروس از پدرشوهر

شرایط ارث عروس از پدر شوهر چیست؟

از مهم ترین و اصلی ترین شرایطی که برای اخذ سهم الارث عروس از پدرشوهر در قانون وضع شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. اگر پدرشوهر قبل از شوهر فوت نماید، عروس از ارثی که به همسرش رسیده است سهم می برد. در این حالت عروس از پدرشوهرش به صورت غیر مستقیم ارث می برد.
  2. اگر پدرشوهر در وصیت نامه اش بخشی از اموال را به عروس بخشیده باشد، در این حالت عروس از پدرشوهر خود ارث می برد.
  3. اگر برادرشوهر، خواهرشوهر، شوهر، پدر یا مادر پدرشوهر در قید حیات نباشند، عروس در سهم الارث شریک می شود.
  4. اگر عروس جزو بستگان خونی پدرشوهر باشد از وی ارث می برد.
  5. اگر عروس تنها وارث نسبی در طبقات ارث باشد از پدرشوهر ارث می برد.
  6. اگر وارث ( عروس )، مورث ( پدر شوهر ) را به قتل برساند به وی هیچ سهم الارثی تعلق نمی گیرد.

در صورتی که هر یک از شرایط مذکور را دارید برای سرعت بخشیدن به پرونده حقوقی تان می توانید از بهترین وکیل تهران مشاوره و راهنمایی لازم را بگیرید. به این نکته توجه باشید، اگر وکیل مهارت و تخصص لازم را در زمینه انحصار وراثت داشته باشد می تواند پرونده شما را به راحتی پیگیری کند. برای پیدا کردن بهترین وکیل در تهران می توانید به لیست بهترین وکلا تهران مراجعه کنید، در این لیست اسامی بهترین وکلا به همراه تخصص هر یک از آن ها درج شده است.

مقدار ارث عروس از پدرشوهر چقدر است؟

حال که با پاسخ آیا عروس از پدرشوهر ارث می برد؟ آشنا شدید، بهتر است در مورد میزان ارث نیز اطلاعاتی را بدست آورید. اگر پدرشوهر قبل از شوهر فوت نماید، عروس از کلیه اموالی که به همسرش رسیده است ارث می برد. شایان ذکر است از هر میزان ارثی که به شوهر برسد 1/4 یا 1/8 به عنوان سهم الارث عروس در نظر گرفته می شود. اگر زوجین دارای فرزند مشترک باشند، میزان سهم الارث عروس حدود 1/8 است.

اگر رابطه عروس با پدرشوهرش رابطه نسبی داشته باشد مقدار سهم الارثی که به وی تعلق می گیرد به رابطه پدری یا مادری او با پدرشوهرش بستگی دارد. اگر پدرشوهر دایی یا عموی عروس باشد و پدرشوهر خواهرزاده و برادرزاده ای جز عروسش نداشته باشد به عروس سهم الارث تعلق می گیرد.

آیا عروس می تواند مهریه اش را از پدرشوهر طلب نماید؟

این سوال در کنار سوال آیا عروس از پدرشوهر ارث می برد؟ اغلب مطرح می شود، برای پاسخ به سوال مذکور باید شرایط زیر را مورد بررسی قرار دهیم:

1. شرط اول:

در صورتی که پدرشوهر فوت کند و بعد از وی نیز شوهر فوت نماید، عروس می تواند مهریه اش را از سهم الارثی که به همسرش تعلق می گیرد برداشت کند. در این شرایط عروس به صورت غیر مستقیم از پدرشوهر ارث می برد و می تواند مهریه اش را دریافت کند.

2. شرط دوم:

اگر پدرشوهر در قراردادی مجزا، پرداخت مهریه را به عهده بگیرد، در این صورت عروس می تواند مهریه خود را از سهم الارث پدرشوهر دریافت کند.

شرایط ارث عروس از پدر شوهر چیست؟

کلام آخر

در این مطلب به بررسی سوال آیا عروس از پدرشوهر خود ارث می برد؟ پرداختیم، با توجه به مطالب مذکور می توان گفت، عروس به صورت غیر مستقیم یا مستقیم می تواند در سهم الارث شوهرش شریک شود. میزان سهم الارثی که به صورت قانونی برای عروس در نظر گرفته می شود متفاوت می باشد. با توجه به اینکه وکیل پایه یک دادگستری با کلیه قوانین مربوط به انحصار وراثت آشنایی لازم را دارد، بنابراین بهتر است، برای بررسی میزان سهم الارث و شرایط سهم الارث با بهترین وکیل پایه یک انحصار وراثت مشورت کنید.

امیدواریم از مطالعه این مطلب نهایت بهره را برده باشید و به پاسخ سوال آیا عروس از پدرشوهر خود ارث می برد؟ رسیده باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مسائل حقوقی و انحصار وراثت می توانید به سایت مجله حقوقی وکیل از ما مراجعه کنید.

به این مقاله امتیاز دهید post

ندا خوشرو

سلام ندا خوشرو هستم، از سال ۱۳۹۴ فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم در این وب سایت مطالب مفید و با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا