تبلیغات در دادخواه وکالت

نفقه فرزند پسر تا چند سالگی بر عهده پدر می باشد؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

نفقه فرزند پسر تا چند سالگی بر عهده پدر می باشد سوالی است که در این خصوص مطرح می شود و ما قصد داریم در این مطلب به آن پاسخ دهیم. در این خصوص اغلب مواردی نیز مانند نفقه فرزند پسر تا چه سنی است، محاسبه آنلاین نفقه فرزند، نفقه فرزند پسر چقدر است، نفقه فرزند دختر تا چند سالگی است، مبلغ نفقه فرزند در سال جدید، نفقه فرزندان بالای 18 سال و جدول نفقه فرزند در سال جدید مطرح می شوند.

قانون مدنی در مورد نفقه فرزند مواردی را به صورت کامل شرح داده‌ است. در این قانون به صورت حدودی مشخص شده است که پسران تا چه سنی حق دارند که نفقه دریافت کنند. سن دقیق در این خصوص مشخص نیست و به این موضوع اشاره شده است که تا سنی که فرزند پسر نتواند اشتغال به کار داشته باشد و از این طریق معاش خود را بتواند تامین نماید.

از اصلی ترین تکالیفی که به منظور حمایت مالی از اعضای خانواده به صورت قانونی وجود دارد، پرداخت نفقه، هزینه و خرجی می باشد و این موارد به عهده مرد هستند. زن نیز بعد از ازدواج می تواند از همسر خود نفقه مطالبه کند. همچنین فرزندان چه دختر باشند و چه پسر این حق را دارند که خرجی از پدر خود با عنوان نفقه دریافت کنند. در این راستا می توانید با یک وکیل آنلاین مشورت کنید و اطلاعات لازم را بدست آورید تا متوجه مقدار نفقه و سن قانونی برای دریافت نفقه شوید.

بر اساس قانون نفقه فرزند پسر تا چند سالگی بر عهده پدر می باشد؟

در قانون شرایط متفاوتی برای نفقه زن و فرزند وجود دارد و این دو با هم در جهاتی مشابه نیستند. شرایط دریافت نفقه برای زن به این صورت است که حتی اگر شاغل نیز باشد می تواند نفقه را مطالبه کند! این قانون در خصوص فرزند پسر و دختر با توجه به شرایط مالی آنها متفاوت است. در صورتی فرزندان می توانند درخواست نفقه کنند که هنوز به استقلال مالی نرسیده باشند. زن این امکان را دارد که از مرد به دلیل عدم پرداخت نفقه شکایت کند؛ اما نفقه مربوط به فرزندان ناظر بر آینده می باشد. نفقه فرزند پسر تا چند سالگی بر عهده پدر می باشد سوالی است که در این مطلب پاسخ داده‌ می شود.

پدر وظیفه دارد هنگامی که فرزند پسر کوچک است و استقلال مالی ندارد به او نفقه را به صورت خرجی پرداخت نماید. در این خصوص تفاوتی بین دختر و پسر ندارد و برای آن سن خاصی نیز مشخص نشده است. اگر بخواهیم از نظر عرفی به این موضوع نگاه کنیم دختران تا پایان دوره تجرد و هنگامی که هنوز ازدواج نکرده اند می توانند از پدر نفقه مطالبه کنند، شرایط در خصوص پسران نیز تا حدودی مشابه است که در ادامه به آن بیشتر خواهیم پرداخت.

بر اساس قانون نفقه فرزند پسر تا چند سالگی بر عهده پدر می باشد؟

نفقه فرزند پسر

در ادامه بحث اینکه نفقه فرزند پسر تا چند سالگی بر عهده پدر می باشد، باید در این خصوص مطالب بیشتری ذکر شود. نفقه فرزندان با عنوان نفقه اقارت یا خویشان نیز شناخته می شود. بر اساس ماده 1204 قانون مدنی نفقه شامل مواردی مانند خوراک، مسکن، اسباب، وسایل و … در عرف شناخته می شود. از این رو نفقه فرزند پسر نیز شامل این موارد می شود. امروزه هزینه های دیگری مانند هزینه بهداشت، درمان و تحصیل نیز به این موارد افزوده شده‌است. گاهی پدر شرایط پرداخت نفقه را به فرزند پسر ندارد و در این صورت این تکلیف به عهده جد پدری وی می باشد. ما در مقاله حضانت فرزندان بعد از طلاق به عهده چه کسی است در خصوص حضانت فرزندان مطالبی را ذکر کرده ایم که می تواند در این راستا مفید باشد.

نفقه فرزند پسر

کلام آخر

ما در این مقاله در خصوص اینکه نفقه فرزند پسر تا چند سالگی بر عهده پدر می باشد مطالبی را ذکر کردیم. نفقه و پرداخت آن در قانون بر عهده مرد یا همان پدر خانواده است. این نفقه علاوه بر زن به فرزندان نیز تعلق می گیرد. فرزند پسر نیز مانند فرزند دختر می تواند تا زمان استقلال مالی از پدر خود نفقه را مطالبه کند که این مورد در قانون نیز ذکر شده‌ است. در نهایت امیدواریم مطالبی که در اختیارتان قرار گرفت مفید واقع شوند و بتوانید با استناد به قانون این مشکل را برطرف کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا