تبلیغات در دادخواه وکالت

آیا متهم می تواند از شاکی شکایت کند؟ ⚖️【آپدیت آخر】

تبلیغات در دادخواه وکالت

هنگامی که یک جرم اتفاق می افتد برای اثبات آن شاکی یک شکایت علیه متهم تنظیم می کند. در صورتی که جرم اثبات شود، متهم به عنوان مجرم شناخته می شود و باید مجازات شود. در صورت  عدم اثبات جرم زمینه برای شکایت متهم از شاکی فراهم می شود. متهم بهتر است در این خصوص با وکیل مشورت کند تا روند شکایت به سریع ترین شکل ممکن پیش برود.

روند شکایت متهم از شاکی

هتک حرمت و از بین بردن آبرو با ادعای دروغین شخصی علیه دیگری می تواند موجب شکایت متهم از شاکی شود. درواقع برای اعاده حیثیت شکایتی علیه شاکی تنظیم می شود. این نوع شکایت در دسته بندی شکایات کیفری قرار دارد و بهتر است در این خصوص با بهترین وکیل کیفری در مشهد مشورت شود.

روند شکایت بدین گونه است که در ابتدا باید نسبت به تنظیم شکواییه توسط متهم علیه شاکی اقدام شود. برای ادعای شرف نیاز به شاکی خصوصی است و بدین منظور باید به دادسرا مراجعه شود. این شکایت علیه افترا زننده در دادسرا مطرح می شود. ممکن است فرد شاکی از طریق شکایت حیثیت، آبرو و شخصیت اجتماعی متهم را از بین ببرد و به همین دلیل نسبت به طرح این نوع شکایت اقدام کند.

درواقع در برخی مواقع شخصی متهم به انجام جرمی می شود در حالی که آن را انجام نداده است! که در صورت عدم اثبات مبحث هتک حیثیت و آبرو مطرح می شود. این نوع شکایت به این دلیل مطرح می شود که فردی با طرح شکایت غیر واقعی آبروی فرد دیگری را برده است. در نتیجه امکان ثبت دادخواست اعاده حیثیت توسط متهم امکان پذیر است. در صورتی که شاکی نتواند جرمی را که به متهم نسبت داده است را اثبات کند، برای شاکی از طرف دادگاه قرار منع تعقیب صادر می گردد. مواردی مانند حکم تهمت زدن به همسر نیز در این دسته بندی می توانند قرار بگیرند که در مقاله ای جداگانه به آن پرداخته شده است.

روند شکایت متهم از شاکی

مدت زمان شکایت متهم از شاکی

مدت زمان رسیدگی به شکایت متهم از شاکی را نمی توان به صورت دقیق تخمین زد. در صورتی که شاکی نتواند جرمی را که به متهم نسبت می دهد را اثبات کند، متهم می تواند هر زمان که خواست شکایت خود را در این رابطه مطرح کند. به دلیل ضایع شدن حق متهم در اولین فرصت نسبت به رسیدگی به این پرونده اقدام می شود. باید گفت که وکیل باید در رابطه با مباحثی مانند اثبات افترا تبحر داشته باشد؛ چراکه چنین پرونده هایی دارای پیچیدگی های خاص خود هستند و نمی توان به راحتی آن ها را اثبات کرد. رد شکایت متهم در چنین مواردی عواقب بدی برای فرد دارد و این امکان وجود دارد که وی محکوم شود.

مدت زمان شکایت متهم از شاکی

 

مدرک مورد نیاز برای شکایت از شاکی توسط متهم پرونده

همانطور که ذکر شد شکایت متهم از شاکی امکان پذیر است. در صورتی که شاکی نتواند ثابت کند که متهم جرمی را مرتکب شده است، حکم یا قراری مبنی بر برائت صادر خواهد شد. می توان گفت که اصلی ترین مدرک برای شکایت از شاکی همین حکم یا قرار مبنی بر برائت است. این مدرک باید به همراه مدارک و مستندات در دسترس ضمیمه پرونده شود. موارد دیگری نیز مانند شهادت، سوگند، اقرار و … نیز می توانند برای اثبات گفته ها مورد استفاده قرار گیرند. گاهی علم قاضی نیز در موارد خاص به عنوان مدرک در نظر گرفته می شود.

کلام آخر

شکایت متهم از شاکی برای اعاده حیثیت و آبرو امری رایج است. در این راستا مشورت با وکلای با تجربه می تواند موجب شود که پرونده سریع تر به نتیجه مورد نظر برسد. برخی مواقع ممکن است امکان اثبات جرم متهم توسط شاکی وجود نداشته باشد! در نتیجه حکم برائت متهم صادر می شود که می تواند به عنوان مدرکی برای شکایت وی از شاکی مطرح در دادگاه مطرح شود. چنین پرونده هایی حساسیت بالایی دارند و حتما باید از طریق مشورت با وکیل پیگیری شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا