تبلیغات در دادخواه وکالت

جرم استفاده از سند مجعول و مجازات آن

تبلیغات در دادخواه وکالت

در این مقاله دادخواه وکالت قصد داریم به طور کامل و جامع موضوع جرم استفاده از ند مجعول و مجازات ان را مورد بررسی قرار دهیم. در واقع استفاده از اسناد جعلی در موارد قانونی یکی از مشکلات حقوقی رایج و حایز اهمیت است که نیازمند مشاوره و کمک وکیل حقوقی برای پیگیری قانونی جرم می باشد. در قوانین مجازات اعمالی همچون جعل سند و استفاده از آن به عنوان یک عمل کلاهبردارانه شناخته می شود. تغییر محتوای اسناد و مدارک به صورت هوشمندانه و هدفمند صورت می گیرد و فرد قربانی با مراجعه به وکیل کیفری و استفاده از مشاوره حقوقی می تواند در نقش خود به عنوان شاکی، از جعل سند جلوگیری نماید.

تعبیر جرم جعل چگونه است؟

با توجه به جرم استفاده از سند مجعول و مجازات آن می توان گفت، وقتی فردی تصمیم به دستکاری یا تغییر یک مدرک، سند یا هر نوشته مهمی که طبق قوانین معین شده می گیرد، این کار به عنوان جرم جعل شناخته می شود. در اینجا باید یادآوری کرد که عمل جعل حتما باید به شکل دستکاری یا ایجاد نوشته بر روی کاغذ انجام شود. به عبارت دیگر،جعل صدا، اثر انگشت جرم جعل نخواهد بود.

در جرم جعل سند، وکلای جعل تعدادی از اقدامات را توضیح می دهند که جزء جرم جعل سند محاسبه می شوند. این اقدامات شامل ایجاد نوشته یا مهر، تداخل یا حذف امضای افراد مهم رسمی یا غیر رسمی، تغییر در نوشته خراش یا تراش، ایجاد قلم، الحاق یا پاک کردن، سیاه نمودن و تاخیر در ارایه یا ارسال اسناد نسبت به تاریخ اصلی یا حقیقی، یا استفاد از مهر شخصی بدون اجازه صاحبش و نظایر این موارد است.

چه کسی جاعل است؟

جاعل فردی است که به انجام عملیات و اقداماتمرتبط با جعل اسناد مشغول  شود و توانایی داشته باشد اسناد جعلی را با تغییر  در محتوا نسبت به اسناد حقیقی و اصلی تقدیم کند ی با دخل و تصرف در یک سند حقیقی آن را از شکل واقعی آن بیرون نماید. مهم نیست که این فرد از اسناد جعلی برای خود استفاده کند یا آن ها را به افراد دیگر ارایه دهد. در نهایت این فرد به انواع جاعل در دادگاه کیفری شناخته می شود.

علاوه بر فرد مجرم یا جاعل که از دیدگاه قانون به عنوان فرد خلافکار شناخته می شود و مستحق مجازات مربوطه است. افرادی که از اسناد جعلی بهره وری و استفاده می کنند و با استفاده از آن ها قصد فریب دیگران یا به دست آوردن سود غیر قانونی دارند نیز به عنوان مجرم شناخته می شوند. به منظور بررسی جرم استفاده از سند مجعول و مجازات آن می توان گفت، به طور کلی هر کسی که از مدارک جعلی به نحوی استفاده نماید یا اسناد جعلی را به صورت غیر مجاز و به کار ببرد جاعل می باشد.

سند جعلی چیست؟

به گفته وکیل پایه یک دادگستری و موسسه حقوقی، تمام جنبه های مرتبط با حوزه اسناد جعلی که با عنوان سند مجعول شناخته شده به شرح زیر است:

  • جعل اسناد رسمی یا عادی

این به معنای ایجاد یا تغییر در نوشته و مهر، تغییر در متون، حذف کردن نوشته، کپی امضا، تراشیدن یا تیره کردن متن، دستکاری تاریخ و هر گونه اقدام دیگری است که به ددستکاری اسناد رسمی یا عادی منجر می شود.

  • جعل اسناد هویتی

این مورد دربرگیرنده تغیر اسناد هویتی مانند شناسنامه، کارت ملی، مدارک نحصیلی، گذرنامه، کارت پایان خدمت و هر آن چه به مدارک هویتی افراد مرتبط بوده اشاره دارد. به طور معمول دستکاری در شناسنامه یا دیگر مدارک ممکن است شامل تغییر در تاریخ تولد یا حذف نام همسر از شناسنامه باشد.

  • جعل اسناد مالی

این شامل جعل ارز متداول کشور، از جمله اسکناس، سکه، چک، سفته، اوراق بهادار و همچنین ضمانت نامه های بانکی می شود. به طور کلی هر تلاش برای دستکاری و تصرف در هر گوه مدرک مالی به این حوزه تعلق دارد.

  • جعل احکام مرتبط با دادگاه

این بخش شامل جعل و تغییر در تمام حکم های صادر شده از سوی دادگاه یا دادسرا است.

جرم استفاده از سند مجعول

شرایط مرتبط با جرم استفاده از سند مجعول و مجازات آن کدام است؟

اجزا جرم همانند دیگر جرایم شامل عوامل مادی و معنوی است که بیشتر آن ها مشخص و واضح می باشد. عنصر معنوی این جرم به اطلاعات و آگاهی فرد اجراکننده جرم درباره غیر قانونی بودن اقدام خود دارد. طبق قوانین مجازات اسلامی، جرم جعل سند نه تنها محدود به زمان انجام عمل جعل سند نیست بلکه از زمان دخل و تصرف و استفاده از سند جعلی شروع می شود. بر اساس توصیه وکیل پایه یک دادگستری برای اثبات این جرم لازم نیست که فرد جاعل یا افرادی که قصد استفاده از اموال و اسناد جعلی را دارند بهره مند یا بی بهره باشند. به عبارت دیگر انجام ای عمل به تنهایی کافی بوده تا جرم جعل سند ارتکاب شود. این جرم به تنهایی باعث آسیب مالی شخص می گردد بلکه ممکن است این آسیب از نظر معنوی  نیز مورد لحاظ قرار گیرد، به ویژه اگر به آبروی شخص آسیب وارد شود.

جرم استفاده از سند مجعول بر اساس قوانین جدید چگونه است؟

آیا تغییرات اعمال شده در قوانین مربوط به حبس تعزیری که به طور عام با نام قاون جدید شناخته می شوند، شامل جرم جعل سند نیز می شود، وکیل ماهر در زمینه کیفری در خصوص جرم جعل اظهار می کند. طبق این قانون جدید، تنها موارد تعیین شده در ماده 536 کتاب پنجم تحت تاثیر این تغییرات در حبس تعزیری قرار گرفته اند. به عبارت دیگر هر فردی که با دانش و آگاهی از جعل یا تقلب در اسناد غیر رسمی مواجه شود و از آن ها بهره مند شود، به حبس از 3 تا 18 ماه محکوم خواهد شد.

کلام پایانی

در پایان باید توجه داشت که جرم استفاده از سند مجعول و مجازات آن با تغییرات اعمال شده در قانون جدید  تحت مجازات حبس تعزیری بین سه تا هیجده ماه قرار گرفته است. این امر نشان دهنده جدیت و اهمیت حقوقی مساله بوده و هر فردی که به عنوان متهم به این جرم شناخته شود، با مسئولیت ها  پیامدهای قانونی خود روبرو خواهد شد. از این رو رعایت اصول قانونی و پیشگیری از هر گونه اقدام نادرست، امری ضروری به شمار می آید تا افراد از ورود به دامنه این جرم جلوگیری نمایند و جامعه از نقض قوانین حفاظت یابد.

به این مقاله امتیاز دهید post

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا