تبلیغات در دادخواه وکالت

مراحل ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر

تبلیغات در دادخواه وکالت

در این مقاله از سایت دادخواه وکالت به مبحث ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر می پردازیم. زنان جزء شهروندان یک کشور به حساب می آیند و فراهم بودن بستری مناسب برای سفرهای خارجی از حقوق شهروندی هر فردی محسوب می شود. هیچ مردی نمی تواند بدون دلیل از مسافرت همسر خود به سرزمین های خارج از کشور، مخالفت نموده و اقدامات ممنوع الخروجی او را انجام دهد. مرد تنها در شرایطی اجازه دارد مانع خروج، ایجاد کرده و دستور ممنوع الخروجی زن را دهد که عدم تبعیت از قانون و بودن یک مساله خلاف قانون در این زمینه مطرح باشد. در این شرایط حتی اگر پاسپورت زن نیز حاضر بوده و تمام کارهای خروج او انجام شده ولی با صادر شدن نامه ممنوع الخروج، نمی تواند از خاک ایران خارج شود.

ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر چگونه است؟

به طور معمول، در جامعه ایران زنان برای این که بتوانند روند گرفتن پاسپورت یا گذرنامه خود را به طور کامل بگذرانند و اخلالی در این مورد برای آن ها رخ ندهد باید اجازه مرد را داشته باشد. در واقع نیاز هست که مرد به اداره گذرنامه مراجعه و فرم درخواست را امضا نماید. در برگه درخواست، بخشی به عنوان رضایت همسر یا پدر وجود دارد که اگر امضای آن ها نباشد عملا ادامه کار برای دریافت گذرنامه با مشکل مواجه خواهد شد. برای دختران باکره آن هایی که هنوز ازدواجی در سند هویتیشان به ثبت نرسیده رضایت پدر لازم بوده و رضایت شوهر برای همسرانی نیاز هست که در حال زندگی مشترک هستند. خانم هایی که جدا شده اند یا این که همسران خود را از دست داده اند بدون نیاز به اجازه، می توانند از مرز بیون روند. البته امکان ممنوع الخروج کردن این خانم ها توسط همسران سابق نیز وجود دارد. به همین منظور، همسران می توانند از طریق اداره گذرنامه یا پلیس به علاوه 10 کارهای مربوط به ممنوع الخروجی همسران را اتجام دهند. یا این که می توانند از طریق ثبت شکایت در پلیس، فرآیندها را از طریق این مرکز طی نمایند. راه بعدی برای انجام این کار می تواند یاری و مشورت گرفتن از وکیل بوده و از او بخواهند که فعالیت های مربوط به ممنوع الخروجی را برای آن ها طی کند.

شرایط لازم برای ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر به چه صورت است؟

برای این که مرد بدون دردسر یا مانعی بتواند حکم ممنوع الخروج کردن همسر خود را بگیرد باید شرایط او برای قانون تایید شود. شرایطی مانند زیر:

  • سند نامه ازدواج: سندی که در آن ازدواج دایم مرد با زن به ثبت و امضای شاهدین رسیده باشد؛ زیرا باید مشخص شود که زن صیغه ای مرد نیست.
  • در اختیار داشتن برگه یا درخواست: برای انجام فعالیت های ممنوع الخروجی باید درخواستی کتبی بنویسند. صرف بیان شفاهی نمی تواند به عنوان دادخواست مورد قبول مراجع واقع گردد.
  • مدارک مربوط به هویت: داشتن تمامی مدارک شناسایی و بررسی این که آیا نام مرد در صفحه آخر شماسنامه و در قسمت مشخصات همسر درج شده یا خیر، قابل رسیدگی می باشد.
  • تاییدیه مرکز: مدیر اداره پاسپورت باید دادخواست را پذیرفته و به ثبت آن در سیستم اداره، مبادرت ورزیده باشد.

مراحل ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر چیست؟

از جمله مرحله مهمی که شوهر می تواند از آن استفاده کرده و جلوی خارج رفتن همسر خود را بگیرد همان عدم امضا برای او در دفتر گذرنامه هست. وقتی این امضا توسط مرد رخ نداده باشد زن علنا مجوز خروج از مملکت را نخواهد داشت و این خود گامی مهم در ممنوع الخروج کردن به شمار می رود. البته زنانی وجود دارد که موقع عقد این حق را از همسر خود گرفته اند. زمانی که مردان به ممنوع الخروج کردن خانم خود نیاز پیدا می کنند و این حق را نیز از قبل به او داده اند باید به اداره پاسپورت رجوع و نامه ای را به آن ها مبنی بر عدم خروج همسر تحویل دهند. البته ضرورت دارد، نیروی انتظامی نیز در این زمینه مطلع شود. مرد می تواند اقدامات ممنوع الخروجی را از طریق این مرکز شدنی کند. چنانچه این مراکز، مدارک مرد و دلایل او را پذیرفته باشند به صورت سیستمی اعلان های لازم را به تمامی ادارات مرتبط فرستاده، به علاوه فرودگاه را نیز مطلع می کنند که این خانم، توسط همسرش ممنوع الخرج گردیده است.

ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر

برداشتن حکم ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر چگونه است؟

با اطلاع یافتن زن از شرایط ممنوع الخروجی اش، راه هایی برای او جهت برداشتن این حکم و آزاد کردن خود برای رفتن به خارج از ایران وجود دارد. اولین و آسان ترین راه می تواند صحبت با همسر و پرسیدن دلیل واقعی او برای این کار باشد. چنانچه زن بتواند رضایت همسر را برای گرفتن امضا را بگیرد تمام کارها برای لغو این حکم را انجام داده است. البته زن باید رضایت گفتاری همسر را به صورت مکتوب و با امضای او به اداره گذرنامه یا مرکز ذیصلاح در این مورد تحویل دهد. مردی که قبل از اقدامات مربوط به جدایی، زنش را به صورت قانونی ممنوع الخروج کرده اگر صیغه طلاق خوانده شده و زن و مرد کاملا از یکدیگر جدا شده باشند، در چنین مواقعی دیگر آن حکم قبلی اثر قانونی نخواهد داشت.

کلام آخر

ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر فعالیتی هست که در زمان کدورت یا اختلاف بین زن و مرد می تواند توسط مرد اعمال گردد. چنانچه فرایند مربوط به ممنوع الخروجی به طور کامل توسط مرد رخ دهد زن دیگر اجازه ندارد از کشور با هر قصدی خارج گردد. در این مقابله ما به نحوه ممنوع الخروج کردن، شرایط لازم برای این کار و کارهایی که برای رفع و برداشتن این حکم نیاز بوده اشاره نموده ایم.

به این مقاله امتیاز دهید post

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا