تبلیغات در دادخواه وکالت

تغییر جنسیت در ایران

تبلیغات در دادخواه وکالت

تغییر جنسیت در ایران (Transgender) دارای شرایط و مقرراتی است که ما در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد. در این خصوص مواردی مانند مراحل تغییر جنسیت، شناسنامه افراد ترنس و دکتر تغییر جنسیت در تهران مطرح می شوند.

در گذشته با مسئله تغییر جنسیت یا نارضایتی از جنسیت به شکل یک بیماری برخورد می شد. باید گفت که در افرادی که تمایل به تغییر جنسیت دارند، جنسیت فیزیکی با جنسیت روانی متفاوت است و همین عامل موجب می شود که این افراد تحت فشار اجتماعی بیشتری قرار بگیرند. باید به این نکته توجه شود که ناراضی بودن از جنسیت با همجنسگرایی متفاوت می باشد. در این حالت فرد بیشتر در خصوص هویت و جنسیت خود می اندیشد تا اینکه روی گرایش جنسی اش تمرکز داشته باشد.

فقهای نواندیش در سال های اخیر راه حل هایی برای این افراد به صورت فتوا ارائه کرده اند که برای تغییر جنسیت مجوز صادر می کند. باید بدانید کسی که قرار است تغییر جنسیت انجام دهد باید به صورت قانونی مراحل آن را پشت سر بگذارد. در این راستا نیاز به مشاوره با وکیل آنلاین با تجربه است تا اقدامات لازم در این خصوص توسط وی انجام شود. وکیل تغییر جنسیت با مراحل قانونی آن آشنا است و می تواند پروسه تغییر جنسیت به صورت قانونی را طی کند.

در ایران این مسئله تحت تاثیر نظر و دیدگاه فقها قرار دارد و بر اساس فتوای آنها امکان عمل تغییر جنسیت صادر شده است. بر همین اساس سالانه تعداد زیادی از افراد با استفاده از این قوانین و شرایط، جنسیت خود را تغییر می دهند.

نوشته های مشابه

تغییر جنسیت چیست؟

قبل از اینکه در خصوص مقررات تغییر جنسیت در ایران صحبت کنیم، باید به این موضوع بپردازیم که تغییر جنسیت چیست و چه شرایطی دارد؛ به همین باید تعریف دقیقی از این موضوع ارائه شود. تغییر جنسیت به پروسه و فرآیندی گفته می شود که در اثر آن جنسیت یک فرد یا موجود زنده تغییر پیدا کند. به این معنی که ویژگی های جنسی به طور کامل تغییر کند. عمل تغییر جنسیت (Gender-affirming surgery)  یا تغییر جنسیت به روش پزشکی باید در این پروسه مد نظر قرار بگیرد.

بر طبق آمار سالانه در حدود  270 فرد ایرانی این عمل را انجام می دهند که هر ساله بر تعداد متقاضیان این عمل نیز اضافه می شود. همچنین بر اساس این آمار حدود 56 درصد از افراد متمایل به تغییر به جنس مونث و 44 درصد خواهان تغییر به جنسیت مذکر می باشند.

تغییر جنسیت چیست؟

تغییر جنسیت در ایران چه شرایط و مراحلی دارد؟

باید گفت که تغییر جنسیت در ایران دارای شرایط و مراحل مختص به خود است. این عمل در کشورهای دیگر نیز پروسه متفاوتی دارد که بر اساس قانون و شرایط آن کشور تعیین می شود. شرایط و مراحل تغییر جنسیت در کشور ما عبارت است از:

  • رفتن نزد یک روانشناس
  • شروع پروسه مشاوره و روان درمانی
  • تایید اختلال جنسی توسط روانشناس و اخذ گواهی در این خصوص
  • انجام معاینات قانونی و فنی در پزشکی قانونی
  • مراجعه به دادگاه به منظور دریافت حکم تغییر جنسیت
  • انجام پروسه هورمون تراپی تحت نظر پزشک
  • عمل جراحی تغییر جنسیت
  • تغییر نام و هویت در شناسنامه

باید گفت که شناسنامه افراد ترنس بعد از عمل تغییر جنسیت دارای هویت متفاوت خواهد بود و بعد از آن با نام و هویت جدید در اجتماع این افراد شناخته می شوند. این روند و پروسه کاملا قانونی است؛ اما نیاز به وکیل دارد تا مراحل با سرعت بیشتری انجام شوند.

تغییر جنسیت در ایران چه شرایط و مراحلی دارد؟

تغییر جنسیت با مجوز شرعی

در خصوص تغییر جنسیت در ایران باید گفت که این کار با مجوز شرعی انجام می شود. ادیان مختلف مانند اسلام انجام عمل جراحی تغییر جنسیت را بدون مانع می دانند؛ البته در دین مسیحیت و مذاهبی مانند تسنن اجازه تغییر جنسیت افراد ترانس سکچوال (ناراضی از هویت جنسی) داده نمی شود! و فقط افراد دوجنسی این عمل را به صورت شرعی می توانند انجام دهند.

مراجع تشیع و امام خمینی اجازه تغییر جنسیت به صورت شرعی و قانونی را با توجه به دو شرط صادر کرده اند که عبارتند از:

  • قطعی و واقعی بودن بیماری ترانس سکچوال ( مشکوک نبودن به این بیماری)
  • انجام عمل تغییر جنسیت به صورت کامل و تغییر هویت جنسی فرد

با توجه به موارد ذکرشده این عمل در ایران با توجه به نظر مراجع و فقها قابل انجام و قانونی است؛ به شرطی که به شرایط آن نیز توجه شود و فرقی در این خصوص بین ترنس سکشوال و دو جنسی وجود ندارد.

کلام آخر

ما در این مقاله در خصوص تغییر جنسیت در ایران مطالبی را ذکر کردیم. باید گفت که افراد ترنس یا دو جنسی می توانند با توجه به قوانین شرعی، عمل جراحی تغییر جنسیت را انجام دهند. از این رو سالانه افراد زیادی این کار را انجام می دهند و منع قانونی در این خصوص وجود ندارد. بهتر است در این رابطه با وکیل باتجربه مشورت شود تا مراحل و پروسه آن با سرعت بیشتری انجام شود.

5/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا