تبلیغات در دادخواه وکالت

شکایت عدم تعویض پلاک چگونه است؟ ⚖️【آپدیت آخر】

تبلیغات در دادخواه وکالت

هنگام خرید و فروش خودرو این امکان وجود دارد که وکالت تعویض پلاک توسط خریدار از فروشنده دریافت شود. در صورت گذشت زمان و عدم تعویض پلاک توسط خریدار، فروشنده می تواند برای شکایت عدم تعویض پلاک اقدام کند. باید گفت که عدم اقدام برای تعویض پلاک می تواند مشکلات قانونی برای خریدار و فروشنده در پی داشته باشد و باید بر اساس وکالت نامه این اقدام هر چه سریع تر صورت گیرد. در این خصوص می توانید با بهترین وکیل تبریز مشورت کنید.

مراحل شکایت عدم تعویض پلاک

همانطور که ذکر شد اگر خریدار اقدامی جهت تعویض پلاک ماشین انجام ندهد این امکان وجود دارد که فروشنده شکایت عدم تعویض پلاک را تنظیم کند. در اولین مرحله بهتر است که یک اظهارنامه برای خریدار فرستاده شود. در صورتی که خریدار به این اظهارنامه مبنی بر تعویض پلاک خودرو بی اعتنا باشد، شرایط برای شکایت از وی فراهم می شود.

باید گفت که گاهی نیز ممکن است فروشنده اقدام به تعویض پلاک نکند! در این صورت فروشنده برای تعویض پلاک حضوری اقدامی انجام نمی دهد و حتی به خریدار نیز وکالت نمی دهد. این مورد هنگامی صورت می گیرد که قیمت خودرو بعد از فروش در بازار بیشتر می شود. در این صورت خریدار می تواند شکایت عدم تعویض پلاک ماشین را مطرح نماید. مشورت با بهترین وکیل پایه یک دادگستری می تواند در این خصوص موثر باشد. نحوه شکایت از مراکز تعویض پلاک دارای مراحل متفاوتی می باشد.

شاکی در این موارد باید به دفتر خدمات قضایی مراجعه کند و یک شکایت در این خصوص را مطرح کند. بدیهی است که وکلا به دلیل آشنایی با مسائل حقوقی می توانند به شاکی در تنظیم شکواییه کمک کنند. مدارکی که در مورد این پرونده نیز وجود دارند باید به همراه شکواییه ضمیمه شوند.

نوشته های مشابه

مراحل شکایت عدم تعویض پلاک

هزینه شکایت عدم تعویض پلاک چقدر است؟

یکی از مسائل بسیار مهم در مورد تنظیم هر نوع شکواییه، بحث هزینه می باشد. در این خصوص باید گفت که این مبلغ باید توسط شاکی پرداخت شود و با توجه به نوع شکایت متفاوت است. عدم تعویض پلاک در دسته بندی شکایات غیر مالی قرار دارد و به همین دلیل هزینه شکایت بر اساس ارزش خودرو مشخص نمی شود! این امکان وجود دارد که هزینه دادرسی در این خصوص متغیر باشد و وظیفه شاکی است که آن را پرداخت کند. مواردی مانند تنظیم اظهارنامه، ثبت آن در سامانه و دستمزد یا حق الوکاله وکیل نیز دارای هزینه های جداگانه هستند که باید توسط شاکی پرداخت شوند.

هزینه شکایت عدم تعویض پلاک بر اساس آنچه که گفته شد می تواند متغیر باشد؛ چراکه نمی توان رقم دقیقی در خصوص مواردی مانند دستمزد وکیل اعلام کرد. به همین دلیل با توجه به نوع پرونده و شکایت هزینه دادرسی متفاوت خواهد بود.

مرجع رسیدگی به شکواییه تعویض پلاک

به منظور طرح شکایت عدم تعویض پلاک باید ابتدا یک شکواییه در این خصوص تنظیم شود. باید گفت که تنظیم شکواییه باید توسط افراد متخصص انجام شود و شخص باید در این خصوص تجربه و مهارت کافی را داشته باشد. از طریق مشورت با وکیل می توان یک شکواییه اصولی را تنظیم کرد که بر اساس آن بتوان مراحل بعدی شکایت را پیگیری کرد.

محل دادگاه و مرکز راهنمایی و رانندگی به عنوان مراجع صالح برای رسیدگی به این شکایت از طریق شماره پلاک خودرو تعیین می شوند؛ چراکه شماره پلاک خودرو هر شهری متفاوت است. در نتیجه باید بر اساس شماره پلاک خودرو مرجع رسیدگی به شکواییه تعویض پلاک انتخاب شود.

مدارک شکایت در خصوص تعویض پلاک خودرو

به منظور طرح شکایت باید مدارکی با توجه به موضوع شکایت ضمیمه شکواییه شود. تمامی مدارک و اسنادی که برای عدم تعویض پلاک خودرو ضمیمه پرونده شوند عبارتند از:

  • تصویر مبایعه نامه فروش خودرو (کپی برابر با اصل)
  • تصویر اظهار نامه فک پایین (کپی برابر با اصل)
  • تصویر سند مالکیت خودرو (کپی برابر با اصل)
  • کارت ملی صاحب پلاک خودرو (کپی برابر با اصل)

مدارک شکایت در خصوص تعویض پلاک خودرو

شکایت عدم تعویض پلاک توسط فروشنده

هنگامی که خودرویی به فروش می رسد باید پلاک آن توسط فروشنده یا خریدار تعویض شود. می توان گفت که این مورد توافقی است و این امکان وجود دارد که خریدار از فروشنده بخواهد که پلاک تعویض شود یا فروشنده به خریدار وکالت دهد که پلاک خودرو را بعد از خرید آن تعویض می کند. همانطور که در بالا نیز ذکر شد این امکان وجود که یکی از طرفین مانند فروشنده تعویض پلاک را انجام ندهد. در نتیجه شرایط برای طرح شکایت عدم تعویض پلاک توسط فروشنده مطرح می شود.

سامانه شکایت از تعویض پلاک

برای استعلام شکایت از پلاک خودرو می توان با پلیس 110 تماس گرفت. در این صورت پلاک خودرو به پلیس اعلام می شود و این امکان وجود دارد که از وضعیت آن مطلع شد. هنگام خرید خودرو باید پلاک استعلام گرفته شود تا از سرقتی بودن آن اطمینان حاصل شود. همچنین باید مواردی نظیر ارتکاب جرم توسط فروشنده خودرو مورد بررسی قرار بگیرد. گاهی اعمالی نظیر قاچاق با استفاده از خودرو انجام می شود. به همین دلیل باید قبل از خرید خودرو از این موارد استعلام گرفته شود و بعد از آن نسبت به خرید آن اقدام شود.

باید گفت که در این خصوص سامانه شکایت از تعویض پلاک طراحی نشده است و به همین دلیل از طریق مراجعه به دفاتر پلیس +10 و یا تماس با 110 امکان استعلام خودرو وجود دارد. مواردی از قبیل تخلفات رانندگی، خلافی و نمره منفی گواهینامه به صورت قابل استعلام به صورت اینترنتی هستند. بدین منظور سایت پلیس راهور 120 به آدرس rahvar120.ir طراحی شده است.

دادخواست فک پلاک از طریق دفاتر خدماتی

دادخواست فک پلاک از طریق دفاتر خدماتی از جانب فروشنده ارائه می شود. این دادخواست مربوط به سند مالکیت ماشین می باشد و بدین منظور ارائه می شود که هر پلاک مربوط به یک کد ملی باشد. دعوی فک پلاک به منظور برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی ارائه می شود. از نظر قانونی هر کدام از طرفین می توانند دادخواست فک پلاک خودرو را ارائه کنند. شکایت از عدم تعویض پلاک ماشین می تواند در قالب این دادخواست تنظیم و ارائه شود.

توقیف خودرو بعلت عدم تعویض پلاک

همانطور که ذکر شد در صورت عدم تعویض پلاک خودرو توسط فروشنده یا خریدار، ممکن است در آینده مشکلاتی برای طرفین پیش آید. توقیف خودرو بعلت عدم تعویض پلاک یکی از این موارد است که باید به آن توجه شود. عدم تعویض پلاک خودرو در موعد مقرر می تواند زمینه ارائه دادخواست فک پلاک را توسط هر یک از طرفین فراهم کند. با ارائه این دادخواست امکان صدور دستور موقت برای توی خودرو نیز وجود دارد. در واقع دادخواست توسط دادگاه مورد بررسی قرار می گیرد و دستور توقیف خودرو نیز به راهنمایی و رانندگی ارجاع داده می شود.

نکات مهم در خصوص تعویض پلاک خودرو

بر اساس عرف خرید و فروش خودرو، از طرف فروشنده به خریدار وکالت داده می شود تا خریدار مراحل فک پلاک و تعویض را طی کند. بر همین اساس خریدار موظف است که بر اساس قانون این مراحل را طی کند. کسی که صاحب پلاک خودرو است در قبال تخلفات آن مسئول است. از این رو خریدار باید بلافاصله بعد از خرید خودرو، مراحل را برای تعویض پلاک طی کند. وکالت مهلت دار از طرف فروشنده به خریدار داده می شود و وی باید اقدامات لازم برای تعویض پلاک را انجام دهد.

کلام آخر

خرید و فروش خودرو دارای قوانین و شرایط خاصی است که باید توسط فروشنده و خریدار رعایت شوند. شکایت عدم تعویض پلاک می تواند توسط هر یک از طرفین ارائه شود. دادخواست فک پلاک در صورتی ارائه می شود که هر یک از طرفین به وظیفه خود در قبال تعویض پلاک خودرو عمل نکند.

5/5 - (3 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا