تبلیغات در دادخواه وکالت

اعمال منافی عفت و مجازات آن

تبلیغات در دادخواه وکالت

اعمال منافی عفت بر اساس قانون جرم محسوب می شوند و برای آن ها نیز مجازات هایی در نظر گرفته شده است. در این رابطه مواردی مانند نمونه رای جرایم منافی عفت، نمونه شکایت رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت، تحقیق در جرایم منافی عفت در قانون جدید و تفاوت رابطه نامشروع با عمل منافی عفت نیز مطرح می شوند.

اعمالی که موجب خدشه دار شدن عفت و حیای عمومی هستند در اسلام بسیار نکوهش شده اند. در کشور ما نیز که یک کشور اسلامی است این مورد بسیار اهمیت دارد و در نتیجه اشخاص باید به قواعد اخلاقی پایبند باشند. در برخی از موارد حتی قانونگذار ورود پیدا می کند و در نتیجه برای آن ضمانت اجرای قانون تعیین می شود. اعمال نفی کننده عفت می توانند جرم محسوب شوند و برای آن ها مجازات هایی تعیین شود.

در این خصوص مصلحت اجتماعی باید در نظر گرفته شود. در پیروی از قواعد اخلاقی، قانونگذار در راستای جلوگیری از این امور، قوانینی را وضع کرده است. اغلب از اصطلاح اعمال منافی عفت برای امور جنسی استفاده می شود که بر طبق عرف جامعه شرم آور هستند. عفت عمومی نیز اشاره به همین موضوع دارد و قابل پیگیری در مراجع قضایی می باشد.

اعمال منافی عفت کدامند؟

اعمالی که شرم آور باشند و موجب خدشه دار شدن عفت و پاکدامنی عمومی شوند مصداق بارز اعمال منافی عفت هستند. به جهت مصلحت اجتماعی، قانونگذار این امور را جرم انگاری می کند. جالب است بدانید که بسیاری از این امور به طور صریح و شفاف در قانون نام برده شده اند و به همین دلیل می توان به آنها استناد کرد. هر کدام از این امور دارای شرایط و قوانین مخصوص به خود هستند و موجب می شود شرایط اعمال مجازات برای آنها نیز متفاوت باشد.

اعمال منافی عفت کدامند؟

حدود قانون مجازات اسلامی اعمال نفی کننده عفت عمومی

برخی از اعمال منافی عفت در قسمت حدود قانون مجازات اسلامی مورد بررسی قرار می گیرند. مواردی مانند لواط، زنا، تفخیذ، قوادی و مساحقه می توانند در این دسته بندی قرار می گیرند. این موارد روابط نامشروعی را نشان می دهند که خارج از محدوده ازدواج هستند. مثلا همجنسگرایی یکی از اعمال منافی عفت عمومی محسوب می شود. جرم قوادی نیز در بخش حدود قرار دارد و به این معنی می باشد که دو شخص برای رابطه نامشروع به هم رسانده‌شوند.  قصاص در این خصوص مجازات مد نظر قانونگذار نیست. در خصوص موارد عدم اجرای قصاص در مقاله ای جداگانه صحبت کرده ایم .

در این بخش منظور از حد الهی، مجازات هایی است که در قانون مجازات اسلامی به آن ها اشاره شده است و برای اثبات آنها بر اساس قواعد شرعی مرز دقیقی مشخص شده است. اگر بخواهیم به یک نمونه اشاره کنیم، حد زنا با محارم است که مجازات اعدام برای آن در نظر گرفته شده است. همانطور که ذکر شد هر کدام از حدودی که در قانون مجازات های اسلامی به آنها اشاره شده است، دارای مجازات مختص خود می باشند.

در خصوص لواط مجازات مفعول اعدام می باشد و فاعل بر اساس شرایط باید برایش مجازات تعیین شود. اگر فاعل مجرد باشد و شرایط احصان داشته‌باشد یا اینکه متاهل باشد؛ اما امکان رابطه با همسر خود را نداشته باشد، برای وی مجازات اعدام در نظر گرفته نمی شود. در این حالت مجازات این اعمال منافی عفت صد ضربه شلاق می باشد. در خصوص مجازات مربوط به هر کدام از جرم ها می توانید مشاوره حقوقی دریافت کنید.

اعمال منافی عفت در تعزیرات

قانون مجازات اسلامی دارای کتاب پنجم با نام تعزیرات می باشد. در فصل 18 این کتاب به جرائمی اشاره شده‌است که بر علیه عفت و اخلاق عمومی هستند. می توان گفت که این اعمال می توانند عفت عمومی را جریحه دار کنند. برای هر کدام نیز در بخش تعزیرات مجازاتی تعیین شده‌است که به آنها اشاره‌خواهیم کرد.

تظاهر به اعمال حرام در اماکن عمومی

انجام عمل حرام و ضد قانون در اماکن عمومی می تواند مصداقی از اعمال منافی عفت باشد. گاهی عمل صورت نمیگیرد و تنها به انجام آن تظاهر می شود که در هر صورت مجازات مشابه ای با انجام آن دارد. شرع و عرف جامعه این نوع اعمال را قبول نمی کند و به همین دلیل دو حالت وجود دارد:

  • تظاهر فرد به عمل حرامی که به صورت جداگانه جرم است که در این صورت مجازات دارد؛ چراکه عفت عمومی از این طریق جریحه دار شده‌است. جرم آن نیز از 10 روز تا 2 ماه زندان است یا اینکه برای آن 74 ضربه شلاق در نظر گرفته‌می شود.
  • تظاهر به عمل حرامی که به صورت جداگانه جرم نیست! فرد در این حالت به دلیل اینکه عفت عمومی را جریحه دار کرده است باید از 10 روز الی 2 ماه به حبس محکوم شود.

می توان گفت که تظاهر کردن به جرائم مفهوم گسترده ای دارد. به همین دلیل ممکن است اعمال زیادی حرام باشند. در این صورت باید جرم در دادگاه مورد بررسی قرار گیرد تا این موضوع ثابت شود که عفت عمومی از آن طریق جریحه دار شده‌است.

تظاهر به اعمال حرام در اماکن عمومی

اعمال منافی عفت به جز زنا

برخی از اعمال زنا نیستند و در دسته بندی رابطه جنسی قرار ندارند؛ اما به گونه ای موجب جریحه دار شدن عفت عمومی شده‌اند. در نتیجه قانونگذار برای آنها مجازات هایی تعیین کرده است. اعمال نامشروع بین زن و مرد نا محرم در این دسته بندی جای دارند. این اعمال می توانند بوسه یا همبستر شدن باشند. بر اساس بخش تعزیرات قانون مجازات های اسلامی مجازات این افراد 99 ضربه شلاق می باشد.

کلام آخر

در این مقاله در خصوص اعمال منافی عفت صحبت شد. مجازات های این اعمال بر اساس نوع آن نیز بیان شدند. برخی از جرم ها مانند زنا با محارم می توانند با مجازاتی مانند اعدام همراه باشند. برخی نیز تنها تظاهر به عمل حرام هستند و به دلیل جریحه دار کردن عفت عمومی باید دارای مجازاتی مانند حبس و ضربه شلاق باشند. بررسی اثبات جرم باید توسط دادگاه صورت بگیرد و بر همین اساس نیز مجازات آن تعیین می شود. در این خصوص می توانید با دریافت مشاوره حقوقی اطلاعات بیشتری کسب کنید. وکلا به دلیل آشنایی با مباحث حقوقی و کیفری می توانند فرآیند دادرسی و شکایت را با سرعت بیشتری طی کنند. در نتیجه امکان موفقیت در این مسیر با داشتن وکیل بیشتر است.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا