تبلیغات در دادخواه وکالت

ثبت ازدواج الکترونیکی شد

تبلیغات در دادخواه وکالت

ثبت ازدواج الکترونیکی شد! مهم ترین خبری که این روزها در زمینه ثبت ازدواج به گوش می رسد، ثبت ازدواج به صورت الکترونیکی می باشد. با توجه به تصویب آیین نامه مربوط به ثبت الکترونیکی ازدواج، کلیه دفاتر ازدواج و طلاق موظف هستند که با رعایت شرایط و ضوابطی اقدام به ثبت الکترونیکی ازدواج نمایند که ثبت ازدواج در این صورت در دفاتر الکترونیکی انجام می گردد. در ادامه این مطلب از وب سایت دادخواه وکالت به بررسی نحوه ثبت ازدواج به صورت الکترونیکی خواهیم پرداخت. 

ثبت ازدواج به صورت الکترونیکی چگونه است؟

ممکن است این روزها خبر ثبت ازدواج الکترونیکی شد به گوش شما هم رسیده باشد و این سوال برایتان پیش آید که ثبت الکترونیکی ازدواج چگونه انجام می شود؟ در پاسخ به سوال مذکور باید بگوییم که در گذشته اطلاعات مربوط به متقاضیان ازدواج دائم به صورت دستی ثبت می شد ولی امروزه کلیه سردفتران موظف هستند که دفاتر سنتی خود را برای ثبت ازدواج مسدود نمایند و از این پس ثبت ازدواج را به صورت الکترونیکی انجام دهند، شایان ذکر است که ثبت ازدواج به صورت دست نویس ممنوع شده است و سردفتران موظف هستند که از این قانون جدید پیروی نمایند.

ثبت ازدواج به صورت الکترونیکی چگونه است؟

بررسی فواید ثبت الکترونیکی ازدواج

ثبت ازدواج الکترونیکی امروزه جزو خبرهای پرمخاطب می باشد و بیشتر مخاطبان بعد از شنیدن این خبر ممکن است از خود بپرسند که فواید ثبت الکترونیکی ازدواج چیست؟ در واقع ثبت الکترونیکی ازدواج دارای فواید زیادی است که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. یکی از مهم ترین فواید ثبت الکترونیکی ازدواج، افزایش امنیت نگهداری اطلاعات مربوط به هر یک از زوجین می باشد.
 2. با انجام ثبت ازدواج به صورت الکترونیکی از به وجود آمدن هرگونه تناقض در زمان تنظیم اطلاعات سند پیشگیری می گردد.
 3. در زمان انجام ثبت الکترونیکی ازدواج در صورتی که خطایی صورت گرفته باشد بعد از تنظیم سند می توان نسبت به رفع خطا به راحتی اقدام کرد. شایان ذکر است در صورتی که در ثبت اطلاعات هر یک از زوجین اشتباهی رخ داده باشد می توان بعد از ثبت ازدواج به صورت الکترونیکی نسبت به ویرایش اطلاعات خصوصی زوجین اقدام کرد.
 4. ثبت ازدواج به صورت الکترونیکی باعث سهولت در بررسی استعلام می گردد.
 5. امکان بروز خطای انسانی در زمان ثبت ازدواج به کمک این روش کمتر خواهد شد.
 6. در صورت لزوم می توانید با سرعت بالاتری به اسناد ثبت شده دسترسی پیدا کنید.
 7. ثبت ازدواج به صورت الکترونیکی باعث پیشگیری از جعل سند ازدواج می گردد.

نحوه ثبت الکترونیکی ازدواج

بعد از الزامی شدن نحوه ثبت الکترونیکی ازدواج در سامانه و دفتر الکترونیک ازدواج به صورت مراحل زیر است:

 1. در اولین مرحله باید امضای زوجین، اثر انگشت سبابه دست راست آن ها و امضای شهود واقعه ازدواج در دفتر الکترونیک ثبت گردد. اگر امکان اخذ اثر انگشت سبابه دست راست وجود ندارد باید با ذکر دلیل موجه  اثر انگشت یکی دیگر از انگشتان با توجه به آن چیزی که در سامانه ذکر شده است، در دفتر الکترونیک ثبت گردد.
 2. اخذ اثر انگشت و امضاء باید در محل دفترخانه انجام شود، در خصوص بیماران و زندانیان نیز باید مطابق با قوانین و مقررات مخصوص آن ها نسبت به اخذ امضاء و اثر انگشت اقدام کرد.
 3. اطلاعات دقیق زوج باید در زمان ثبت الکترونیکی ازدواج در سامانه وارد شود.
 4. در صورت وجود هرگونه نقص نظیر عدم درج اطلاعات افراد، عدم وجود اثر انگشت و… سردفتر باید اقدام به رفع آن کند.
 5. بعد از ثبت سند ازدواج، سردفتر موظف است آن را به ذینفعان تحویل دهد.
 6. به این نکته توجه داشته باشید که از این پس سند تک برگ جایگزین سند دفترچه ای می گردد و خروجی ثبت ازدواج نیز به صورت سند الکترونیکی خواهد بود.

نحوه ثبت الکترونیکی ازدواج

کلام آخر

پس از وضع قوانین مربوط به ثبت ازدواج الکترونیکی، سردفتر موظف است ثبت ازدواج را به صورت الکترونیکی انجام دهد. شایان ذکر است که صدور سند ازدواج نیز به صورت الکترونیکی انجام می گردد و بعد از ثبت ازدواج به کمک روش مذکور، لینک یا فایلی در اختیار هر یک از زوجین قرار داده می شود که با مراجعه به آن می توانند به محتوای سند ازدواج الکترونیکی به راحتی دسترسی داشته باشند.

4.6/5 - (5 امتیاز)

ندا خوشرو

سلام ندا خوشرو هستم، از سال ۱۳۹۴ فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم در این وب سایت مطالب مفید و با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا