تبلیغات در دادخواه وکالت

ازدواج با زن بیوه چه شرایطی دارد؟ ⚖️【آپدیت آخر】

تبلیغات در دادخواه وکالت

با توجه به قوانین اسلامی زن و مردی که قصد دارند باهم ازدواج کنند باید قوانین مربوط به عقد نکاح را رعایت کنند. عقد نکاح دارای شرایط خاصی در نظام حقوقی است که باید طرفین آن را به جا آورند. این امکان وجود دارد که زن یا مرد در گذشته سابقه ازدواج داشته باشند و حال تصمیم بگیرند که مجددا ازدواج کنند. مردانی که قصد ازدواج با زن بیوه را دارند باید از شرایط آن مطلع باشند. به عنوان مثال عده وفات یکی از این شرایط است که باید رعایت شود. در صورتی که نیاز به مشاوره در این خصوص دارید می توانید با بهترین وکیل خانواده در کرج مشورت کنید.

ازدواج با زن بیوه در نظام حقوقی ایران

بسیاری از زنان (یا مردان) به دلایل مختلف همسر خود را از دست می دهند که به آنها بیوه می گویند. در بین عموم مردم اغلب این لقب به زنانی که شوهرشان را از دست داده باشند؛ گفته می شود. همانطورکه ذکر شد یکی از قوانینی که در ایران در خصوص این نوع ازدواج مطرح می شود، عده فوت همسر می باشد. در صورتی که زن هنوز در عده فوت همسر باشد امکان جاری شدن خطبه عقد نکاح وجود ندارد.

ازدواج با زن بیوه در نظام حقوقی ایران موجب ایجاد رابطه محرمیت بین طرفین خواهد شد. مانند سایر عقد های دیگر برای زن بیوه نیز مهریه تعیین می شود. در فرهنگ ما برخی از مردان تمایل ندارد که با زنان بیوه ازدواج کنند. این امکان وجود دارد که در فرهنگ های دیگر این موضوع مطرح نشود. در این خصوص باید زن بیوه عده وقات یا طلاق از همسر را نگه دارد. 

تنها موردی که از نظر حقوقی در این خصوص مطرح می شود نگه داشتن عده فوت همسر زن بیوه است. در این خصوص باید به این موضوع اشاره کرد که اگر زن بیوه باکره یا یائسه باشد این امکان وجود دارد که بدون در نظر داشتن عده و بلافاصله بعد از طلاق مجددا ازدواج کند. در صورتی که شوهر زن فوت شده باشد حتی با داشتن این شرایط زن بیوه موظف است عده فوت همسر را نگه دارد.

ازدواج با زن بیوه در نظام حقوقی ایران

شرایط ازدواج با زن بیوه

باید گفت که ازدواج با زن بیوه هیچ گونه مشکل قانونی و شرعی ندارد و صحیح می باشد؛ اما در این خصوص باید شرایطی را مد نظر قرار داد که عبارتند از:

  • نگه داشتن عده توسط زن بیوه: با فوت همسر عقد نکاح نیز باطل می شود. زن بیوه بعد از فوت همسر باید عده وفات را نگه دارد و بعد از این مدت می تواند ازدواج کند. فرقی ندارد که زن بیوه یائسه یا باکره باشد؛ در هر صورت وی موظف است که عده همسر خود را نگه دارد و حق ندارد ازدواج کند.
  • برخورداری از اهلیت قانونی طرفین: یکی دیگر از شرایط ازدواج با زن بیوه اهلیت داشتن وی است. این مورد برای طرفین صدق می کند و شرط اصلی برای عقد نکاح می باشد. طرفین عقد نباید از دسته محجورین باشند و این مورد برای تمام عقد های دیگر نیز باید رعایت شود. منظور از اهلیت، اهلیت قانونی است و اینکه دو طرف از عقل، بلوغ، اراده و رشد برخوردار باشند.

شرایط ازدواج با زن بیوه

کلام آخر

عقد یا ازدواج باز زن بیوه شرایط خاصی دارد که باید توسط طرفین رعایت شود. همانطور که بارها در مقاله به آن اشاره شد، عده همسر قبلی باید نگه داشته شود. به این معنی که در صورت فوت همسر، زن باید عده را رعایت کند و بعد از آن امکان ازدواج مجدد دارد. اگر زن یائسه یا باکره باشد نیز باید این مورد را رعایت کند. البته در صورتی که از شوهر خود طلاق گرفته باشد در این شرایط می تواند بلافاصله ازدواج کند. قوانین و شرایط عقد نکاح باید با توجه به نوع عقد رعایت شوند.

5/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا