تبلیغات در دادخواه وکالت

راهنمای ثبت تغییرات شرکت

تبلیغات در دادخواه وکالت

بعد از آنکه یک شرکت ثبت می شود و فعالیت خود را شروع می کند، ممکن است سهامداران و موسسین آن تصمیم به ایجاد تغییراتی در شرکت بگیرند؛ اما موضوعی که وجود دارد این است که تغییرات موردنظر موسسین باید به طور رسمی و قانونی ثبت شوند تا اعتبار پیدا کنند، اما ثبت تغییرات شرکت به چه شکل خواهد بود؟ پیش از آنکه به این سوال پاسخ دهیم، باید بررسی کنیم که اصلا منظور از تغییرات چیست؟

در رابطه با موضوع مطرح شده، باید گفت که بسیاری از شرکت ها پس از آنکه فعالیت خود را شروع می کنند و به فکر گسترش آن می افتند ناگهان تصمیم به ایجاد تغییرات می گیرند که این تغییرات شامل مواردی چون تغییر نام شرکت، تغییر در اعضای هیئت مدیره، مدیرعامل، محل کار شرکت، اعضای شرکت و … می شود. در برخی از مواقع شرایط به گونه ای می شود که شرکای شرکت تصمیم به انحلال شرکت می گیرند و باید گفت تمام این موارد نمونه هایی از تغییر هستند که باید حتما به صورت رسمی در اداره ثبت به ثبت برسند تا ارزش قانونی پیدا کنند.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر صورتجلسه تغییرات شرکت تنظیم شده باشد و به امضا نیز رسیده باشد، اما به طور رسمی در سامانه وارد نشده باشد و در روزنامه رسمی آگهی نشده باشد؛ تغییرات هیچ اعتباری ندارند و بانک ها و سازمان ها هیچکدام این تغییرات را قبول نمی کنند. برای مثال اگر اعضای هیئت مدیره تغییر کرده باشند، اما شما این تغییرات را ثبت نکرده باشید، هیئت مدیره قبلی در تصمیم گیری ها مسئولیت خواهند داشت.

راهنمای ثبت تغییرات شرکت

روند ثبت تغییرات شرکت

بعد از آنکه تصمیم گیری های لازم در رابطه با نوع تغییرات انجام شد، باید جلسه ای برای تنظیم صورت جلسه مربوط به ثبت تغییرات تشکیل شود و مراحل ثبت تغییرات شرکت صورت گیرد. حال اگر خودتان می خواهید ثبت تغییرات شرکت را انجام دهید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که ثبت این تغییرات مراحل زیادی دارد و شما باید اطلاعات تمام افراد و سهامداران را که در متن صورتجلسه آمده است وارد سامانه کنید و اگر کوچک ترین اشتباهی کنید، درخواست شما یا رد می شود یا در ادامه مشکلاتی را برای شما ایجاد خواهد کرد.

دقت داشته باشید که برای ثبت تغییرات نیازی به مراجعه حضوری به سازمان و مرکز خاصی ندارید و تنها کاری که باید انجام دهید، این است که به سامانه الکترونیکی http://irsherkat.ssaa.ir وارد شوید و اقدامات لازم را انجام دهید. بعد از آنکه وارد سایت شدید و درخواست خود را ثبت کردید، صورتجلسه و رسید پذیرشی که سایت در اختیار شما قرار می دهد را در یک پاکت مخصوص زرد رنگ که باجه های پستی در اختیار شما قرار می دهند قرار دهید و به اداره ثبت شهرستان خود ارسال کنید.

بعد از آنکه مراحل پذیرش را انجام دهید، یک رسید پذیرش به همراه کد پیگیری در اختیار شما قرار می گیرد که باید 2 نسخه کپی از روی آن بگیرید و یکی از آن ها را به همراه سایر مدارک داخل پاکت زرد رنگ قرار دهید و سپس آن پاکت را ارسال کنید. در ادامه باید صبر داشته باشید تا بررسی های لازم توسط کارشناسان اداره ثبت انجام شود. این بررسی معمولا بین 10 تا 20 روز کاری طول می کشد و بعد از آن شما باید هزینه هایی که مشخص شده، اعم از هزینه های مربوط به چاپ و انتشار در روزنامه را بپردازید.

مدارک لازم برای ثبت تغییرات شرکت در سامانه

  • شناسنامه و کارت ملی؛ اصل و کپی مدارک
  • شناسنامه و کارت ملی شرکا؛ اصل و کپی مدارک
  • کپی اساسنامه
  • مشخصات تمام شرکا به همراه آمار دقیق درصد سهامی که دارند
  • کپی روزنامه آخرین تغییرات

*توجه*

اگر تغییری که قصد انجام آن را دارید منحل کردن شرکت است، باید به صورت حضوری به اداره ثبت مراجعه کنید و یکی از شرکا یا شخصی تحت عنوان مدیر تصفیه همراه شما باشد تا کارهای مربوط به ثبت انحلال انجام شود.

کلام آخر

همانطور که گفته شد، بسیاری از شرکت ها پس از آنکه فعالیت خود را شروع می کنند تصمیم به ایجاد یکسری از تغییرات می گیرند که این تغییرات انواع مختلفی دارند؛ اما فرقی ندارد که این تغییرات شامل چه مواردی می شود، چیزی که اهمیت دارد ثبت تغییرات شرکت است که ما در این مقاله از دادخواه وکالت به طور کامل در رابطه با آن صحبت کردیم. توجه داشته باشید که اگر ثبت تغییرات انجام نشود، در ادامه مشکلاتی برای شرکت و شرکا از لحاظ قانونی پیش می آید که رفع و حل آن زمان بر و هزینه بر خواهد بود؛ پس پیش از بروز این مشکلات اقدامات لازم را انجام دهید.

 

4.7/5 - (3 امتیاز)

مهدیه خوشرویی

مهدیه هستم؛ از سال 1398 فعالیت خودمو در نویسندگی شروع کردم و تا به امروز با خواندن و نوشتن مقالات مختلف در حال کسب اطلاعات جدید هستم و امیدوارم بتوانم مطالبی که به دنبال آن هستید را با بهترین کیفیت در اختیارتان قرار دهم 💗

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا