تبلیغات در دادخواه وکالت

شکایت از طلا فروشان چگونه است؟ ⚖️【آخرین آپدیت سال】

تبلیغات در دادخواه وکالت

هنگام خرید طلا ممکن است با مواردی مانند فروش سکه و طلای تقلبی، گرانفروشی و کم فروشی مواجه شوید. شکایت از طلا فروشان می تواند از طریق مراجع صالح پیگیری شود و با توجه به دلیل شکایت، مرجع مناسب برای رسیدگی به آن انتخاب می شود. زیورآلات تقلبی و فیک توسط طلافروشان سودجو به مشتریان فروخته می شوند و اغلب مشتریان هنگام فروش طلا متوجه این تقلب می شوند و در نتیجه در این رابطه شکایت خود را مطرح می کنند.

دلایل شکایت از طلا فروشان

شکایت از طلا فروشان می تواند به دلایل مختلفی صورت بگیرد. از فروش طلای تقلبی تا گرانفروشی می توانند دلیلی برای ثبت شکایت باشند و به همین دلیل ما در این بخش به این دلایل اشاره خواهیم کرد:

 • کلاهبرداری توسط طلافروش
 • فروش طلای مسروقه
 • فروش سکه تقلبی
 • گرانفروشی
 • کم فروشی
 • تقلب در عیار مصنوعات
 • به کار بردن ترازوی دستکاری شده

با توجه به این موارد اغلب شکایت از طلا فروشان به دلیل کلاهبرداری توسط این صنف می باشد. هر کدام از این موارد می توانند توسط خریدار پیگیری شوند. تخلفات صنفی معمولا از طریق اتحادیه طلا فروشان مورد بررسی و پیگیری قرار می گیرند. در رابطه با تخلف طلا فروش می توانید با بهترین وکیل تهران مشورت کنید.

دلایل شکایت از طلافروشان

مرجع صالح پیگیری شکایت از طلا فروشان

هنگامی که بر اساس یکی از دلایل ذکرشده قصد شکایت از طلا فروشان را داریم، باید برای پیگیری دعوی به مرجع صالح مراجعه کنیم. همانطور که ذکر شد دلایل شکایت می تواند متفاوت باشد و بر همین اساس نیز می توان مرجع مناسب را انتخاب کرد.

برخی از تخلفاتی که توسط طلافروشان انجام می شوند تنها از طریق اتحادیه طلافروشان قابل پیگیری می باشند. برخی دیگر به دلیل اینکه جنبه کیفری دارند و اعمال مجرمانه محسوب می شوند باید در دادسرا پیگیری شوند. به عنوان مثال موردی مانند فروش طلای سرقتی در دسته بندی عناوین مجرمانه قرار دارد. برای رسیدگی به تخلف صورت گرفته می توانید با بهترین وکیل کیفری در تهران مشورت کنید.

شیوه شکایت از طلافروشان

همانطور که می دانید صنف طلافروش زیر نظر اتحادیه فعالیت می کند. در واقع از این طریق روی عملکرد طلافروشان نظارت می شود. اتحادیه طلا و جواهر هر استان در درجه اول مسئول رسیدگی به مشکلات شهروندان در این خصوص است. در خصوص تخلفات طلافروشان با جنبه کیفری نیز باید از طریق مراجع قضایی اقدام شود.

1. شکایت از طلا فروشان از طریق اتحادیه

با توجه به اینکه تخلفات صنفی از طریق اتحادیه طلا و جواهر استان پیگیری می شود، در صورت مشاهده تخلف باید از این طریق پیگیری لازم صورت بگیرد. در این رابطه می توانید از طریق سامانه جامع اتحادیه طلا و جواهر با آدرس اینترنتی tala.ir/etehadiye به لیست اتحادیه ها در استان های مختلف دست پیدا کنید. از این طریق اطلاعاتی مانند تلفن، نمابر، آدرس و وب سایت در دسترس خواهند بود و امکان ثبت شکایت از این طریق وجود دارد. به عنوان مثال اتحادیه طلا و جواهر استان تهران با آدرس estjt.ir قابل دسترس می باشد.

شماره تلفن اتحادیه طلا و جواهر تهران 02188836340 است که می توانید از طریق آن شکایت مورد نظر خود را از فروشنده طلا را مطرح کنید. قوانین اتحادیه طلافروشان به گونه ای تنظیم شده اند که کوچکترین تخلف می تواند برای طلافروش عواقب بدی در پی داشته باشد.

2. شکایت از طلا فروشان از طریق مراجع قضایی دادگستری

با توجه به اینکه بسیاری از دلایل شکایت از طلا فروشان جنبه کیفری دارند، باید از طریق مراجعه به مراجع قضایی این موارد پیگیری شوند. باید گفت که در صورتی که مواردی مانند تقلب در فروش طلا صورت گیرد، جرم کلاهبرداری صورت گرفته است و در این خصوص بهتر است با وکیل مشورت شود.

مدارک مورد نیاز برای شکایت از طلافروش

اسناد و مدارکی که می تواند ثابت کند از طرف طلا فروش جرم و تخلفی صورت گرفته است، باید ضمیمه پرونده شود. مواردی مانند فاکتور طلا و رسید واریز وجه باید در هنگام تنظیم دادخواست به پرونده پیوست شوند. مدارک و مستندات می تواند نشانگر حقانیت گفته های شاکی باشند و باید به اتحادیه، دادگاه یا دادسرا ارائه شوند. مدارک فوق باید به همراه یک لایحه دفاعیه پیوست پرونده گردند. همچنین مواردی مانند شهادت، سوگند، اقرار و … نیز می توانند بر اساس قانون در پرونده مطرح شوند. گاهی علم و آگاهی قاضی در امور کیفری نیز می تواند در روند پرونده تاثیر مستقیم داشته باشد.

مدت زمان رسیدگی به شکایت از فروشنده طلا

روزانه شکایات مختلفی در خصوص عملکرد صنف طلافروش در دادگاه ها مطرح می شود. به دلیل حجم بالای شکایات، رسیدگی به آن ها در دادگاه ها زمان نیاز دارد. هنگام ثبت شکواییه در مرجع قضایی، تحقیقات اولیه در این خصوص انجام می شود. با توجه به نوع پرونده و تخلف صورت‌گرفته توسط طلافروش، مدت زمان رسیدگی به شکایت متفاوت است. در این رابطه باید تحقیقات متعدد صورت بگیرد و کارشناسی انجام شود. در نتیجه نمی توان مدت زمان رسیدگی به شکایت از طلا فروشان را تخمین زد.

پیچیدگی های پرونده های کیفری به گونه ای است که قضات برای رسیدگی به آنها نیاز به زمان بیشتری دارند. به همین دلیل حتی ماهرترین وکلا نیز نمی توانند زمان دقیق برای بررسی پرونده های این چنینی ارائه دهند.

مراحل طرح شکایت از فروشندگان طلا در مراجع قضایی

برای شکایت از طلا فروشان از طریق مراجع قضایی باید مراحل حقوقی آن طی شود؛ به همین دلیل در این بخش به این مراحل اشاره خواهیم کرد:

 1. تنظیم شکواییه در دفاتر خدمات قضایی
 2. ارجاع شکایت از طریق خدمات قضایی به دادسرای محل وقوع جرم
 3. صدور کیفرخواست پرونده به منظور صدور رای نهایی در صورت اثبات جرم
 4. صدور قرار تامین مناسب توسط بازپرس در دادسرا
 5. الزام حضور متهم در دادگاه
 6. ارائه مدارک و مستندات شاکی به همراه توضیحات متهم به بازپرس یا دادیار
 7. انجام تحقیقات مقدماتی
 8. ارجاع پرونده به کارشناس
 9. صدور رای نهایی توسط دادسرا
 10. ارسال پرونده به دادگاه و تعیین زمان جلسه دادرسی برای حضور متهم و شاکی

شکایت از سکه تقلبی

بسیاری از طلافروشان اقدام به فروش سکه های امامی، بهار آزادی، پارسان و … می کنند. این امکان وجود دارد که سکه های مورد نظر تقلبی باشند! به همین دلیل در این رابطه بحث شکایت از سکه تقلبی مطرح می شود که می توان از طریق اتحادیه یا مراجع قضایی این مورد را دنبال کرد.

پس دادن طلای خریداری شده

بر اساس قواعد و قوانین خرید و فروش طلا اگر شما یک طلا را خریداری کنید و روز بعد بخواهید آن را پس دهید، اجرت و سود طلافروش از آن کسر می شود و در واقع طلای شما با قیمت طلای دست دوم و کهنه از شما خریداری می شود. به همین دلیل پس دادن طلای خریداری شده امکان پذیر است اما باید موارد ذکر شده از آن کسر شوند و این کار کاملا قانونی می باشد.

پس دادن طلای خریداری شده

کلام آخر

خرید و فروش طلا دارای قواعد و قانون خاص خود است. شکایت از طلا فروشان به دلایل مختلف مانند گرانفروشی، فروش طلای تقلبی و یا کم فروشی انجام می شود. برخی از تخلفات جنبه کیفری دارند و جرم محسوب می شوند. به همین دلیل باید در دادسرا و مراجع قضایی پیگیری شوند؛ اما برخی دیگر از تخلفات به اتحادیه طلا و جواهر مربوط می شوند و باید از این طریق پیگیری شوند. اتحادیه طلا و جواهر روی عملکرد طلافروشان نظارت دارد و در این راستا اقدامات مورد نیاز را انجام می دهد.

4/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم و در حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت دادخواه وکالت در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا