تبلیغات در دادخواه وکالت

چه زمانی مرد می تواند از تحصیل زن جلوگیری کند؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

زنان مانند مردان می توانند درس بخوانند و به مدارج و رتبه های بالای علمی دست پیدا کنند. اگر مردی مانع ادامه تحصیل زن شود، زن می تواند برای احقاق حق خود در دادگستری طرح دعوی کند؛ زیرا تحصیل از جمله حقوق ابتدایی برای زنان به شمار می رود. از دوران گذشته در ایران حق تحصیل زنان توسط مردان، مورد اغماض قرار گرفته است. در این مقاله دادخواه وکالت می خواهیم این موضوع را بیان کنیم که چه زمانی مرد می تواند از تحصیل زن جلوگیری کند؟

راجع به حق تحصیل زن در قانون اساسی چه میدانید؟

چندین ماده در قانون اساسی وجود دارد که از تحصیل زن دفاع می کنند. تبصره ها و شرایطی برای تحصیل زنان در قانون مطرح شده است. در گذشته، مردان با تحصیل زنان موافق نبوده اند، به گونه ای که  مانع از تحصیل آن ها می شدند. با توجه به کمبود آگاهی و عدم شناخت قانون توسط زنان، عموما رفتار های غیر عادلانه ای صورت می گرفت و چه بسا یک زن تا پایان عمر خود از تحصیل محروم می شد.

امروزه با گسترش اطلاعات و بیشتر شدن آگاهی زنان نسبت به حقوق خود، در صورتی که مردان تصمیم به ضایع کردن حقوق زنان بگیرند، قانون به آن ها اجازه شکایت و طرح دعوا در دادگاه را داده است. بنابراین هنگام تصمیم برای جلوگیری از تحصیل، باید بررسی شود که مرد چه زمانی می تواند از تحصیل زن جلوگیری کند. اگر منع تحصیل در چهارچوب قانون و در شرایط ویژه صورت گیرد امکان شکایت برای زن فراهم نیست. در صورتی که ممانعت از تحصیل به صورت غیر قانونی بوده و حقی از زن ضایع شده باشد شرایط شکایت از مرد در دادگستری فراهم خواهد بود.

آیا تحصیل جزء حق های ازدواج برای زن است؟

در قانونی اساسی برای زنان علاوه بر حق مادی، حق غیر مادی و یا حقوق معنوی نیز مطرح است. زن قبل از ازدواج باید نسبت به حقوق خود شناخت کامل پیدا کند و در زمان عقد حقوق را بیان کرده و موافقت مرد را به صورت کتبی بگیرد. حقوق مادی زن در قانون به طور واضح آمده و برای احقاق آن ماده و تبصره های گوناگونی تعیین شده است. آن حقوقی که نیاز است زنان حتما ثبت آن را در سند ازدواج پیگیری کنند حقوق معنوی می باشد.

حق تحصیل از جمله حقوق غیر مادی محسوب شده که در قانون برای زنان به تصویب رسیده است. به این صورت که یک زن می تواند تا هر زمان که بخواهد به تحصیل ادامه دهد، فقط باید این قانون که چه زمانی مرد می تواند از تحصیل زن جلوگیری کند را بداند. هنگامی که ادامه تحصیل برای زن بسیار اهمیت دارد با ثبت کردن این حق در سند و یا عقد نامه، مرد نمی تواند برای تحصیل او مانع ایجاد کند. در چنین شرایطی ایجاد مانع، عملی خلاف قانون است که در آن حق غیر مادی زن نادیده گرفته شده است.

 

چه زمانی مرد می تواند از تحصیل زن جلوگیری کند؟

چه زمانی مرد می تواند از تحصیل زن جلوگیری کند؟

خانواده و داشتن روابط حسنه میان زوج در قانون اسلامی اهمیت زیادی دارد. در شرایطی که تحصیل زن در بنیاد خانواده خلل ایجاد کند و تهدیدی جدی برای ادامه زندگی زوج باشد مرد می تواند مانع از تحصیل زن باشد.

با یک مثال می توان به این پرسش که چه زمانی مرد می تواند از تحصیل زن جلوگیری کند پاسخ داد. در قانون ماده ای وجود دارد که به موجب آن زن بعد از ازدواج باید در منزلی زندگی کند که مرد مشخص کرده است. چناچه محل تحصیل زن شهر دیگری بوده و مجبور به اقامت در خوابگاه باشد مرد می تواند او را از ادامه تحصل منع کند. البته زنان قبل از عقد می تواند شرایط  محل سکونت را مطرح کنند. در صورت نادیده گرفتن این شرط در زمان عقد مرد می تواند زن را از ادامه تحصیل باز دارد.

آیا می توان برای جلوگیری از ادامه تحصیل زوجه شکایت کرد؟

قانون برای هر کدام از زوجین حقوقی تعیین کرده است. هیچ مردی نمی تواند حق همسر خود را نادیده بگیرد مگر این که برای انجام این کار دلیل قانونی و منطقی داشته باشد. بنابراین یکی از پاسخ های روشن برای این سوال که چه زمانی مرد می تواند از تحصیل زن جلوگیری کند، وجود دلایل قانونی است. در صورتی که مرد بدون داشتن دلایل محکمه پسند اجازه ندهد همسرش تحصیل کند زن می تواند از قانون عسر و جهر استفاده کرده و دادخواست شکایت خود علیه مرد را تنظیم نماید.

ممکن است بر اساس شرایط، این شکایت نخست در شورای حل اختلاف مطرح شود با این هدف که با زوجین صحبت شده و مشکل رفع گردد. با خواندن مقاله نحوه ثبت شکایت در شورای حل اختلاف می توان با نحوه ثبت دعوی در این شورا آشنا شد. در صورتی که در شورا مشکل برطرف نشد دادگاه می تواند جوانب شکایت را بررسی کرده و بعد از مشخص شدن عسر و جهر حکم طلاق را به نفع زن صادر کند.

کلام آخر

در شرایطی که یک خانواده در حال از هم پاشیدن باشد مرد می تواند جلوی ادامه تحصیل همسر خود را بگیرد. هر گونه منع بی دلیل توسط مرد می تواند با شکایت زن در دادگاه همراه باشد. در این مقاله به این مورد که چه زمانی مرد می تواند از ادامه تحصیل زن جلوگیری کند پرداختیم تا اگر با این شرایط مواجه شدید، بدانید چه عکس العملی از خود نشان دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا