تبلیغات در دادخواه وکالت

برائت نامه پزشکی چیست؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

عمل جراحی با خطراتی همراه است. لذا قبل از انجام عمل توسط پزشک برگه ای تحت عنوان رضایت نامه و یا برائت نامه تنظیم گردیده که باید همراه بیمار آن را امضا نماید. امضا باید توسط فردی انجام شود که دارای نزدیک ترین رابطه نسبی با بیمار باشد. وجود برائت نامه مسئولیت کیفری پزشک را کاهش خواهد داد. در این مقاله از دادخواه وکالت به بررسی این مورد که برائت نامه پزشکی چیست خواهیم پرداخت.

برائت یعنی چه؟

در مفهوم لغوی برائت اشاره به رهایی دارد. مطرح شدن این مفهوم در علم حقوق به معنای تبرئه فرد در معرض اتهام است. هنگام بروز اتهام اولین اصلی که توسط قانون مطرح می شود برائت و یا رهایی از تهمت وارده خواهد بود. تا زمانی که قانون جرم کسی را به اثبات نرسانده بی گناه به حساب می آید. بنابراین برائت برای مشخص کردن بی گناهی افراد و سلب مسئولیت کیفری از آن ها کاربرد دارد.

بین متهم و مجرم مرز و حدودی قرار گرفته و برائت مرز میان مجرم و متهم به شمار می آید. به این صورت، تا زمانی که جرم از طریق داشتن مدرک مورد قبول دادگاه مشخص نشده و فرد در مقام متهم حضور یافته با دید برائت به آن نگاه می شود. بعد از این که به طور قانونی مجرم بودن شخص روشن گریدید اصل برائت لغو شده و فرد گناهکار اعلام می شود.

در قانون برائت نامه به اشکال مختلف قابل بررسی بوده که یک نوع از آن در محیط بیمارستان و در زمینه پزشکی لازم الاجرا است. از این رو، می توان این پرسش را مطرح کرد که برائت نامه پزشکی چیست. دانستن جواب این سوال کمک می کند بعد از وجود یک مشکل در بیمارستان بررسی شود آیا برگه تحت عنوان رضایت نامه امضا شده یا خیر. برگه رضایت، امکان برائت پزشک و بیمارستان از جریانات پیش آمده را در پی دارد.

برائت نامه پزشکی چیست؟

هنگامی که بیمار جهت درمان به بیمارستان برده می شود همراهان بیمار در پذیرش بیمارستان برگه های متعددی را امضا می کنند. این برگه ها می توانند تعهدی باشد که همراهان امضا کرده اند و یا این که برائت نامه ای بوده که به تایید آن ها رسیده است. در اغلب موارد، برائت نامه را قبل از آغاز درمان به همراهان بیمار می دهند. برائت نامه باید به صورت قانونی تدوین گردد و به این صورت نبوده که بیمارستان و پزشک بر اساس صلاحیت خود به تنظیم آن بپردازند.

باید به این موضوع اشاره شود، پزشکان مسئول هستند که حین انجام وظیفه تمام قواعد و استانداردهای پزشکی را رعایت کنند و امضای برائت نامه نمی تواند باعث ایجاد قصورات و کاستی های ارادی پزشکان گردد. گرفتن رضایت عموما برای مواقعی بوده که بیمار به اتاق عمل فرستاده می شود. این کار به پزشکان اطمینان خاطر می دهد که عواقب عمل اگر ناخوشایند باشد دامن آن ها را نگیرد.

اگر بیمار و یا همراه، رضایت نامه را امضا کرده باشند و بیمار به اتاق عمل برده شود چناچه در حین عمل خطا و یا اشتباه جزیی توسط پزشک باعث آسیب رساندن به بیمار شد بیمار بدون توجه به برائت نامه می تواند در دادگاه بر علیه پزشک شکوایه ای تنظیم کند. بنابراین برائت نامه پزشکی همان رضایت نامه ای است که به امضا و تاییدیه بیمار عاقل و بالغ و یا همراه او رسیده است.

برائت نامه پزشکی چیست؟
برائت نامه پزشکی چیست؟

برائت نامه در چه شرایطی صحیح است؟

برای این که برائت نامه از لحاظ حقوقی صحیح بوده و بتوان به آن استناد کرد باید دارای شرایط زیر باشد:

  • نحوه نوشتن: بعد از این که توضیح داده شد برائت نامه پزشکی چیست باید با نحوه صحیح نوشتن آن نیز آشنا بود. در صورتی که در متن برائت نامه از کلمات و عبارت سنگین و غیر قابل فهم برای عامه مردم استفاده شده، برائت نامه از لحاظ حقوقی فاقد اعتبار است.
  • رضایت: بدر برائت نامه رضایت بیمار  یا همراه او از شروط اساسی به شمار می رود. هر نوع اعمال تهدید و یا زور می تواند برائت نامه را بی ارزش کند.
  • اعمال مشروع و قانونی پزشکی: رضایت نامه فقط در شرایطی که برای کارهای شرعی و قانونی پزشکی مانند عمل های جراحی بوده قابل استناد است مواقعی که فرد قصد کشتن جنین در رحم خود را دارد برائت نامه قانونی نخواهد بود.
  • عاقل بودن: امضا کننده برگه برائت نامه باید فردی عاقل بوده که توانایی تشخیص خوب از بد را داشته باشد.
  • عدم  وجود شروط: در برائت نامه نباید از بیمار تعهدی تحت شرایط خاص گرفته شود.

کلام آخر

در محیط بیمارستان درصد احتمال رخدادها و حوادثی که به سلامت بیمار آسیب رسانده وجود دارد. گاهی رخداد ها بر اثر عواملی به وجود می آیند که از اراده پزشک خارج است. به این صورت که پزشک هر کاری که از دستش بر آمده برای سلامتی بیمار انجام داده ولی اتفاقی ناخوشایند برای بیمار می افتد. گاهی همراهان بیمار از پزشک شکایت می کنند. چناچه برائت نامه پزشکی وجود داشته باشد و مشخص گردد که پزشک قصور و یا کوتاهی نکرده تبرئه او در دادگاه راحت تر خواهد بود. در جواب این پرسش که برات نامه پزشکی چیست، می توان گفت نوعی مدرک برای تبرئه پزشک است.

5/5 - (1 امتیاز)

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا