تبلیغات در دادخواه وکالت

چرا دیه زنان نصف مردان است؟

تبلیغات در دادخواه وکالت

دیه مجازاتی پولی است که توسط قانون برای جرایم تعیین می شود. این جرایم می توانند عمد و غیر عمد باشند. با توجه به پیروی قانون مجازات اسلامی از اصول شرعی، ماده و تبصره های متفاوتی در ارتباط با دیه زن و مرد مطرح است. بر اساس یک علت منطقی دیه یک زن مساوی با نصف دیه یک مرد است. در این مقاله درصدد هستیم تا به طور جامع و ریشه ای بررسی کنیم که چرا دیه زنان نصف مردان است؟ پس اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید، در ادامه همراه ما باشید.

چرا دیه زنان نصف دیه مردان است؟

برخی از افراد به دنبال این هستند تا بدانند دلیل اصلی تفاوت دیه زن و مرد چیست. آن ها به دنبال چرایی و علت اصلی چنین قانونی هستند. در نگاه اول ممکن است این تفکر پیش آید که قانون وضع شده به ضرر زنان و به نفع مردان می باشد. با اندکی تحقیق، تفکر، مطالعه کتب و بررسی مقاله های موجود در سایت دادخواه وکالت پاسخی منطقی به این پرسش که چرا دیه زنان نصف مردان است داده خواهد شد.

قانون مرد را مسئول کلیه مسائل مالی خانواده می داند. مرد علاوه بر این که باید تمام نیازهای فرزندان را تامین کند موظف است به همسر خود نیز نفقه بپردازد. هنگامی که در یک درگیری مرد به قتل برسد، همسر و فرزندان آن مرد برای ادامه زندگی با مشکلات بسیاری روبرو می شوند. یکی از مهمترین مشکلات پیش آمده در نبود مرد خانواده به مسائل اقتصادی مربوط است. حال پرداخت دیه می تواند تا حد قابل توجهی همسر و فرزندان مقتول را از آسیب ها و ضرر های اقتصادی نجات دهد. کمک به اقتصاد خانواده و حمایت از زن و فرزندان مقتول می تواند پاسخی منطقی برای جواب این سوال، یعنی چرا دیه زنان نصف مردان است باشد.

چرا دیه زنان نصف مردان است؟

راجع به دیه زن در قانون مجازات اسلامی چه می دانید؟

ماده پانصد و پنجاه قانون مجازات اسلامی به دیه زنان اختصاص دارد. در این ماده بیان شده هنگامی که مقتول زن باشد دیه پرداختی نصف دیه مرد است. البته باید گفت که نحوه قتل در مقدار دیه تاثیر دارد.

مطابق با قانون مجازات اسلامی اگر زن با چاقو، اسلحه و دیگر سلاح های گرم و سرد به قتل رسیده باشد دیه زن نصف دیه مرد خواهد بود. البته در مواردی که قتل زن از طریق خفگی و یا ضرب های متعدد باشد نیز همین قانون برای پرداخت دیه مطرح هست. اگر تصادف باعث قتل زن شده باشد بر اساس قانون، دیه تعیین شده برای زن معادل دیه تعیین شده مرد است. برابری دیه زن و مرد در سوانح رانندگی سبب می شود این سوال که چرا دیه زنان نصف مردان است مطرح نگردد.

عوامل گوناگونی در اقتصاد بر روی مبلغ دیه تاثیر می گذارد؛ به طور مثال، مقدار دیه زنان در سال گذشته مبلغ سیصد میلیون بوده و این رقم در سال جدید افزایش یافته است. علاوه بر عوامل اقتصادی مبلغ دیه زن و مرد در برخی از ماه های سال نیز متفاوت است. اگر قتل زن در ماه حرام رخ دهد قاتل باید مبلغی بیشتر از دیه تعیین شده پرداخت کند. هنگامی که دیه زن سیصد میلیون است یک سوم بیشتر از این مبلغ به عنوان دیه از قاتل گرفته خواهد شد.

آیا مقدار دیه جراحات زن و مرد متفاوت است؟

جرم صورت گرفته می تواند عمدی یا غیر عمدی باشد. قانون برای جرم های عمدی و جرم های غیر عمدی مجازات های متفاوتی در نظر گرفته است. به طور مثال، فردی که به صورت عمدی مرتکب جرم شده مجازات او قصاص خواهد بود. جرائمی که در دادگاه رای به غیر عمد بودن آن ها صادر شده باید اقدام به پرداخت دیه و در برخی موارد ارش کنند.

برای افرادی که به دنبال جواب سوال چرا دیه زنان نصف مردان است هستند این سوال برایشان پیش می آید که آیا دیه جراحات زن و مرد نیز با یکدیگر تفاوت دارند یا خیر. در پاسخ به این سوال باید گفت هنگامی که زن یا مرد مورد جراحت قرار می گیرند و به اعضای بدن آن ها آسیب وارد می شود دیه جراحت برای زن و مرد مساوی خواهد بود.

برآوردهای لازم برای تعیین مقدار دیه توسط مراجع ذیربط صورت می گیرد. اگر مقدار دیه یک سوم مبلغ کل دیه بود همچنان دیه تصویب شده برای زن و مرد یکسان خواهد بود. درشرایطی دیه جراحات زن و مرد متفاوت می شود که دیه از یک سوم بیشتر شود. در چنین شرایطی دیه جراحات برای زن نصف دیه جراحات مرد است.

کلام آخر

چرا دیه زنان نصف مردان است یک سوال پر تکرار بوده که عدم دانستن چرایی آن چالش های مختلفی در جامعه ایجاد می کند. در این مقاله از دادخواه وکالت ابتدا علت نصف بودن دیه زن در برابر مرد بیان شد. سپس به بررسی دیه زن در قانون مجازات اسلامی پرداخته شد و در آخر بحث تفاوت دیه جراحات زن و مرد موردبررسی قرار گرفت. امید است ابهامات موجود در ارتباط با مباحث دیه زن و مرد با مطالعه این مقاله رفع شده باشد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

صدیقه السادات پورسعیدی

صدیقه السادات پورسعیدی هستم، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی، هفت سال هست که در زمینه تولید محتوا و سئو محتوا فعالیت دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا